شهدای کاشمر

شهید سید علی‌رضا قوام


در دهم تیر ماه سال ۱۳۳۷ در خانه­ی سیدهاشم قوام در روستای حاجی آباد کاشمر، فرزندی متولد شد که والدینش به عشق ائمه­ی اطهار(ع)، او را « سید علی‌رضا» نام نهادند.

سید علی‌رضا از همان کودکی، علاقه‌ای خاص به شرکت در مراسم‌ مذهبی داشت.

تا سال سوم دبیرستان، در کاشمر درس خواند. آن­گاه، به­منظور ادامه­ی تحصیل، در دانش‌سرای قوچان پذیرفته شد و بعد از فراغت از تحصیل، به شغل شریف معلمی، روی آورد. هم­زمان، در راستای پیروزی انقلاب اسلامی، تمام هم و غم خود را به کار بست.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در جهت تحکیم پایه­های اعتقادی خود، قدم­های بزرگی برداشته و به تهذیب نفس پرداخته بود، با تشکیل جهاد سازندگی، به این نهاد انقلابی پیوست.

زندگی وی، سرشار از معنویت و هجرت بود، معنویتی که با علم و آگاهی، آمیخته شده بود و او را به الگویی برای شاگردان و هم­کارانش تبدیل نموده بود. سید علی­رضا مدتی عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی بود و چندی مسوولیت جهاد سازندگی سرخس را بر عهده داشت.

با این وجود، نا آرام در پی رسیدن به معبود، با یورش دردمنشانه­ی مزدوران بعثی به مرزهای میهن اسلامی، جندین بار به جبهه اعزام شد تا این­که سرانجام، این معلم بسیجی در جریان عملیات کربلای۵ در تاریخ نوزدهم دی ماه سال ۱۳۶۵ با مسؤولیت معاونت گردان نوح از تیپ ۲۱ امام رضا(ع) در منطقه­ی شلمچه به شهادت رسید. جسم پاکش را پس از تشییع در کاشمر، در آرامگاه شهید مدرس(ره) به‌خاک سپردند.

<< روحش شاد و یادش گرامی>>

بازدید: 256
نظر خود را ثبت کنید
نام و نام خانوادگی (لازم)

آدرس ایمیل (نمایش داده نمیشود) (لازم)
آدرس وبسایت :

متن و پیام شما :