شهدای کاشمر

قهرمان حادثه کربلا


سخن از زینب است ، که نامی آشناست ، نه تنها برای شیعیان ، بلکه برای همه تاریخ دانان . زنی که در تغییر مسیر تاریخ بشریت نقشی اساسی و مهم ایفا کرده ، و از دیدی موجد ، تاریخی جدید در دنیای اسلام و سرفصلی عظیم در آن و با عنوانهای درخشان است .

عاشورائیان نام او را همراه نام حسین (ع) شنیده اند و مورخان او را شخصیت دوم واقعه کربلا و عنصری تاریخی دانسته و نام او را در ردیف فریاد گران عظیم تاریخ ثبت کرده اند . شاعران از صبر و تحمل بی مانند او دم زده اند و علمای اخلاق از عفت و تقوا و استقامت تو ، انقلابیون جهان او را زنی نمونه و دارای رسالت خون و پیام می شناسند و دنیای تشیع او را رمز پیروزی حسین (ع)  مدافع مکتب اسلام و ولایت حقه امامان (ع) .

زینب کیست؟

او نواده گرانقدر پیامبر خاتم (ص) است . فرزند دانای علی (ع) و فاطمه (س) ، خواهر شجاع حسن و حسین (ع) یادگار قیام کربلا ، الگوی صبر و استقامت ، نمونه ای از پایمردی بی نظیر یک زن پس از فاطمه (ع) . زینب همرزم و هم پیمان حسین (ع) است . قهرمان حادثه کربلاست ، رزمنده ای هدفدار است ، و رساننده پیام خون و شهادت .

او زنی است که وجودش را نذر خدمت به اسلام و قربانی دفاع از مکتب کرده است و در حفظ حوزه شریعت از زندگیش ، از خانواده و فرزندانش ، و از آبرو و جانش مایه گذاشته است ، زنی است که در دوران زندگی سراسر دشوارش با مصائب بی شماری مواجه بوده و در سالهای آخر حیاتش حوادثی هولناک و پیشامدهای سهمگینی را پشت سر گذارده است . اما در عین داغدیدگی بی مانند ، و تحمل صدمات و لطمات شکنجه آور ، هدف خود را فراموش نکرده است . او خود را سربازی فدائی اسلام می شناخت و در چهره یک زن مسلمان به انجام وظیفه پرداخته است .

در عظمت او

ما را چه توانی برای بیان عظمت اوست . علامه مرحوم مامقانی گوید : من زینبی می گویم و تو هم زینبی می شنوی ! اما تو چه دانی که زینب چیست و کیست ؟ او عقیله بنی هاشم است . صفات حمیده ای را به دست آورد که بعد از مادرش ، احدی بدان صفات دست نیافت . در عظمت و افتخار به جائی رسید که حق است او صدیقه صغرا بخوانیم . او تربیت یافته مکتب فاطمه ، توسعه دهنده فرهنگ اسلام ، و مدافع مقام ولایت حقه و درخشان ترین چهره تاریخ عاشورا است . او یک پیام رسان است ، پیام خون شهیدان را به گوش غافلان رساند و در تاریخ ثبت کرد . در رساندن این پیام اگر چه با صدمات و آوارگی های بسیار مواجه شد ، اما با عملیات کم نظیر و طراحی شده ای ، قهرمانانه و پرهیزگارانه آن را به ثمر رساند .

او پیشوای شایسته زنان عالم است ، حجت خدا بر همه زنان است ، الگوئی ارزنده و مورد تصدیق حسین (ع) است ، درخشان ترین چهره زن مسلمان پس از فاطمه (ع) است . زنی است که در عین حفظ عفت و تقوا ، در آن عرصه حیات بی مایگان ، در صحنه اجتماع مردم ، فاطمه وار ، حضور یافت ، و در ازای وظیفه و رسالت اسلامی خود طومار حیات ، بنی امیه را لرزاند .

داستان زندگی او

داستان زندگی او داستانی روشن ، همراه با احساس تعهد و مسوولیت نسبت به اسلام ، و ترک لذات این جهانی به نفع هدفداری است . در خانه ای چشم به دنیا گشود که خانه وحی و روشن از نور رسالت و قرآن بود ، اعضای خانه همه از شهیدان و قربانیان راه قرآنند. با همه امکانی که به بهره مندی از مواهب حیات داشت آنها را در راه هدف فدا ساخت .

او فرزند رعد ها و برق هاست . در طول حیات کوتاهش با صداهائی مواجه شد که گوش فلک را کر می کرد و با برق هائی روبرو شد که چشم ها را خیره می نمود و با تیزی ها و برندگی هائی برخورد داشت که سرهای پاکان را از تن جدا می ساخت .

در سالهای آخر حیاتش فاجعه کربلا پدید آمد و اسلام با تمام وجود و لیاقتش در برابر تمام کفر و نابسامانی قد برافراشت و حسین (ع) نواده پیامبر که تجلی اسلام راستین بود به شهادت رسید . اما زینب نگذاشت که خون او و دیگر شهیدان فانی گردد . و نهضت او را در لباس اسارت ادامه داد .

داستان زینب داستان تجسم همت عالی و او این همت را فدای اسلام کرد جاودانگی نهضت حسینی در گرو همت عالی زینب است . و اگر زینب نبود ، نهضت حسینی پا نمی گرفت و رستاخیزی چنان عظیم پدید نمی آمد .

این واقعیتی است که عرضه می داریم ، رسالت عاشورای حسینی ، بدون تاکتیک ماهرانه زینب محکوم به فنا بود زیرا بدون زینب چه کسی می توانست این همه پیام را به مقصد برساند ؟ در واقعه کربلا زنان بسیاری بودند که با کمال اخلاص به تلاش می پرداختند ولی هیچکدام قدر و جلال زینب را نداشتند و تنها حضور او در لباس اسارت بود که پشتوانه شهادت شد و رونق نهضت حسینی را برملا ساخت .

بازدید: 2,217
۴ نظر ثبت شده است

جانم فدای رهبر | ۲۷/۰۷/۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۱۲

تاآ خرین قطره خون پا به پای رهبر حرکت می کنیم

روسیاه | ۰۷/۱۰/۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۸

اصلا زبانم قاصر است ازشرح وتوصیف این چنین صحنه ها. هروقت این تصاویر رامیبینم به این نتیجه می رسم که این آثار برجای مانده از جنگ دلیل حقانیت راه شهدا وراه انقلاب است .امیدوارم ……………………………………………………………………………………………

ali.nm | ۰۹/۱۱/۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۱

بیا تا جوانم بده رخ نشانم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نور علی اخلی | ۰۸/۰۷/۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۴

ایشان رفتند وشهید شدند اما ایا همانطوری که فرمودند اینده شهید نشده ..؟چرا شده اینده پاسداری میخاست مثل همین شهدا که نماندند.که اینده ………

نام و نام خانوادگی (لازم)

آدرس ایمیل (نمایش داده نمیشود) (لازم)
آدرس وبسایت :

متن و پیام شما :