سخن از زينب است ، كه نامي آشناست ، نه تنها براي شيعيان ، بلكه براي همه تاريخ دانان . زني كه در تغيير مسير تاريخ بشريت نقشي اساسي و مهم ايفا كرده ، و از ديدي موجد ، تاريخي جديد در دنياي اسلام و سرفصلي عظيم در آن و با عنوانهاي درخشان است .

عاشورائيان نام او را همراه نام حسين (ع) شنيده اند و مورخان او را شخصيت دوم واقعه كربلا و عنصري تاريخي دانسته و نام او را در رديف فرياد گران عظيم تاريخ ثبت كرده اند . شاعران از صبر و تحمل بي مانند او دم زده اند و علماي اخلاق از عفت و تقوا و استقامت تو ، انقلابيون جهان او را زني نمونه و داراي رسالت خون و پيام مي شناسند و دنياي تشيع او را رمز پيروزي حسين (ع)  مدافع مكتب اسلام و ولايت حقه امامان (ع) .

زينب كيست؟

او نواده گرانقدر پيامبر خاتم (ص) است . فرزند داناي علي (ع) و فاطمه (س) ، خواهر شجاع حسن و حسين (ع) يادگار قيام كربلا ، الگوي صبر و استقامت ، نمونه اي از پايمردي بي نظير يك زن پس از فاطمه (ع) . زينب همرزم و هم پيمان حسين (ع) است . قهرمان حادثه كربلاست ، رزمنده اي هدفدار است ، و رساننده پيام خون و شهادت .

او زني است كه وجودش را نذر خدمت به اسلام و قرباني دفاع از مكتب كرده است و در حفظ حوزه شريعت از زندگيش ، از خانواده و فرزندانش ، و از آبرو و جانش مايه گذاشته است ، زني است كه در دوران زندگي سراسر دشوارش با مصائب بي شماري مواجه بوده و در سالهاي آخر حياتش حوادثي هولناك و پيشامدهاي سهمگيني را پشت سر گذارده است . اما در عين داغديدگي بي مانند ، و تحمل صدمات و لطمات شكنجه آور ، هدف خود را فراموش نكرده است . او خود را سربازي فدائي اسلام مي شناخت و در چهره يك زن مسلمان به انجام وظيفه پرداخته است .

در عظمت او

ما را چه تواني براي بيان عظمت اوست . علامه مرحوم مامقاني گويد : من زينبي مي گويم و تو هم زينبي مي شنوي ! اما تو چه داني كه زينب چيست و كيست ؟ او عقيله بني هاشم است . صفات حميده اي را به دست آورد كه بعد از مادرش ، احدي بدان صفات دست نيافت . در عظمت و افتخار به جائي رسيد كه حق است او صديقه صغرا بخوانيم . او تربيت يافته مكتب فاطمه ، توسعه دهنده فرهنگ اسلام ، و مدافع مقام ولايت حقه و درخشان ترين چهره تاريخ عاشورا است . او يك پيام رسان است ، پيام خون شهيدان را به گوش غافلان رساند و در تاريخ ثبت كرد . در رساندن اين پيام اگر چه با صدمات و آوارگي هاي بسيار مواجه شد ، اما با عمليات كم نظير و طراحي شده اي ، قهرمانانه و پرهيزگارانه آن را به ثمر رساند .

او پيشواي شايسته زنان عالم است ، حجت خدا بر همه زنان است ، الگوئي ارزنده و مورد تصديق حسين (ع) است ، درخشان ترين چهره زن مسلمان پس از فاطمه (ع) است . زني است كه در عين حفظ عفت و تقوا ، در آن عرصه حيات بي مايگان ، در صحنه اجتماع مردم ، فاطمه وار ، حضور يافت ، و در ازاي وظيفه و رسالت اسلامي خود طومار حيات ، بني اميه را لرزاند .

داستان زندگي او

داستان زندگي او داستاني روشن ، همراه با احساس تعهد و مسووليت نسبت به اسلام ، و ترك لذات اين جهاني به نفع هدفداري است . در خانه اي چشم به دنيا گشود كه خانه وحي و روشن از نور رسالت و قرآن بود ، اعضاي خانه همه از شهيدان و قربانيان راه قرآنند. با همه امكاني كه به بهره مندي از مواهب حيات داشت آنها را در راه هدف فدا ساخت .

او فرزند رعد ها و برق هاست . در طول حيات كوتاهش با صداهائي مواجه شد كه گوش فلك را كر مي كرد و با برق هائي روبرو شد كه چشم ها را خيره مي نمود و با تيزي ها و برندگي هائي برخورد داشت كه سرهاي پاكان را از تن جدا مي ساخت .

در سالهاي آخر حياتش فاجعه كربلا پديد آمد و اسلام با تمام وجود و لياقتش در برابر تمام كفر و نابساماني قد برافراشت و حسين (ع) نواده پيامبر كه تجلي اسلام راستين بود به شهادت رسيد . اما زينب نگذاشت كه خون او و ديگر شهيدان فاني گردد . و نهضت او را در لباس اسارت ادامه داد .

داستان زينب داستان تجسم همت عالي و او اين همت را فداي اسلام كرد جاودانگي نهضت حسيني در گرو همت عالي زينب است . و اگر زينب نبود ، نهضت حسيني پا نمي گرفت و رستاخيزي چنان عظيم پديد نمي آمد .

اين واقعيتي است كه عرضه مي داريم ، رسالت عاشوراي حسيني ، بدون تاكتيك ماهرانه زينب محكوم به فنا بود زيرا بدون زينب چه كسي مي توانست اين همه پيام را به مقصد برساند ؟ در واقعه كربلا زنان بسياري بودند كه با كمال اخلاص به تلاش مي پرداختند ولي هيچكدام قدر و جلال زينب را نداشتند و تنها حضور او در لباس اسارت بود كه پشتوانه شهادت شد و رونق نهضت حسيني را برملا ساخت .

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.