شهدای کاشمر

شهید علیرضا عاصمی


فرمانده تخریب قرارگاههای کربلا ، نجف اشرف و خاتم الانبیاء

سردار شهید علیرضا عاصمی در پاییز سال ۱۳۴۱ مصادف با روز اول ماه رجب در شهر کاشمر دیده به جهان گشود . علیرضا پسر بزرگ خانواده در دامان پدر و مادری مؤمن نهال زندگیش بارور گشت . در شش سالگی به مدرسه رفت و از آنجا که پدرش معلم بود در درس و اخلاق فرزند بسیار حساس و اهل دقت ، در مدارسی تحصیل کرد که مقید به آداب اسلامی بودند .

یکی از فعالیت های علی در قبل از انقلاب و با وجود سن کم تشکیل کتابخانه ای در منزل بود که بیشترین اعضای این کتابخانه نوجوانان ۱۰ تا ۱۷ سال بودند که تعداد زیادی از آنها بعد در جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند .از جمله دوستان صمیمی علی در آن سالها سید محمود سبیلیان، جواد توانگر و مجتبی تهامی بودند . در مهر ماه سال ۱۳۵۷ به همت علی و دوستان ، اولین راهپیمایی دانش آموزی در کاشمر برگزار شد که خود سرآغاز حرکتهای مردمی در این شهر گردید.

با پیروزی انقلاب اسلامی عرصه دیگری در مقابل او گشوده شد و فعالیتها را در قالب انجمن اسلامی دبیرستان ، فراگیری آموزش نظامی و گشت زنی شبانه در شهر ادامه داد … با شروع رسمی جنگ تحمیلی درآخرین روز شهریور ۵۹ شور و نشاط خاصی در وجود علی برای دفاع از حریم انقلاب شعله ور شده بود … علی که حس و حال حضور در کلاس درس را در آن روزهای بحرانی از دست داده بود ، از ساعتها قبل اطراف اتوبوس ها می چرخید ولی مسؤول اعزام ، همان حرف قبلی را تکرار می کرد که فقط ۱۸ سال به بالا را می بریم . سن علی کمتر بود و هر چه اصرار می کرد فایده نداشت ….

از پدر علی نقل شده که یک هفته بعد از جنگ و در ۱۷ سالگی عازم جبهه شد ولی بارها شاهد بودیم که افسوس می خورد چرا یک هفته دیر در جبهه حاضر شده و می ترسید که به خاطر همین نزد حق تعالی مؤاخذه شود ….

صبح روز چهاردهم دی ماه خبر شهادت علیرضا عاصمی را آوردند . اردوگاه ، ساکت و آرام شده بود ، کسی با کسی حرف نمی زد . آری علی پس از سالها مجاهدت ، تلاش شبانه روزی ، تحمل درد و رنج جسمی و درونی ، مزد جهاد خود را گرفت و در کنار برادر و شهدای کاشمر در مزار شهید آیت الله مدرس آرام گرفت .

رحمت خدا بر او و تمام شهدای انقلاب اسلامی و دلاورمردان اسلام و انقلاب .

منبع : نگین تخریب ، گرد آوری مجید جعفر آبادی ، ناشر گنگره بزرگداشت سرداران شهید استان خراسان

خواننده گرامی مطالب درج شده در بخش بسیار ناچیز می باشد شما میتوانید مطالبتان را در بخش نظرات درج فرمایید .

 

بازدید: 1,900
نظر خود را ثبت کنید
نام و نام خانوادگی (لازم)

آدرس ایمیل (نمایش داده نمیشود) (لازم)
آدرس وبسایت :

متن و پیام شما :