بنده در همان دوران غربت – وقتى خرمشهر در اشغال دشمنان بيگانه بود – نزديك پل خرمشهر رفتم و به چشمِ خودم ديدم وضعيت چگونه است. فضا غم‌آلود و دلها سرشار از غصه بود و دشمن با اتكاء به نيروهاى بيگانه كه به او كمك مى‌كردند – همين امريكا و غربى‌ها و همين مدعيان دروغگو و منافق حقوق بشر – در خرمشهر مستقر شده بود. تانكهاى او، وسايل پيشرفته‌ى او، هواپيماهاى مدرن او، نيروهاى تا دندان مسلح او؛ بچه‌هاى ما آر.پى.جى هم نداشتند؛ با تفنگ مى‌جنگيدند؛ اما با ايمان و با صلابت. همين جوانان، با دست خالى، اما با دل پُر از اميد و ايمان به خدا، بدون اين‌كه ابزار پيشرفته‌يى داشته باشند و بدون اين‌كه دوره‌هاى جنگ را ديده باشند، وسط ميدان رفتند و بر همه‌ى آن عوامل غلبه پيدا كردند.


روز سوم خرداد، همان ساعت اولى كه رزمندگان ما خرمشهر را گرفته بودند، مرحوم شهيد صياد شيرازى به من تلفن كرد – بنده آن وقت رئيس جمهور بودم – و گزارش اوضاع جبهه را مى‌داد. مى‌گفت الان هزاران سرباز و افسر عراقى صف بسته‌اند، براى اين‌كه بيايند ما دستهايشان را ببنديم و اسير شوند! قدرت معنوى يك ملت اين است. فقط خرمشهر نيست – خرمشهر يك نماد است – كربلاى 5 ما هم همين‌طور بود؛ والفجر 8 ما هم همين‌طور بود؛ فتوحات فراوان ديگر ما هم همين‌طور بود؛ عمليات خيبر و بدر و مجموعه‌ى هشت سال دفاع مقدس ما هم همين‌طور بود. البته ناكامى و شكست هم داشتيم و شهيد هم داديم؛ ميدان مبارزه است. به بركت ايمان شهيدان ما و ايمان شما پدران و مادران و همسران – كه شماها هم پشت سر شهدا قرار داريد؛ چون اگر پدر شهيد، مادر شهيد و همسر شهيد با او همدل و هم‌ايمان نباشند، او نمى‌تواند برود بجنگد – توانستيد در اين مبارزه پيروز شويد. اين همان درسى است كه بايد همواره جلوى چشم ما باشد و به آن نگاه كنيم.

مبارزه‌ى مجدانه‌ى توأم با ايمان، در همه‌ى مراحل با پيروزى همراه است. هميشه هم كه جنگ نيست؛ اين مبارزه در ميدان‌هاى اقتصادى و سياسى و اجتماعى هم هست؛ اين مبارزه در ميدان درس و بحث و در ميدان توليد هم هست. بنابراين همه‌جا مبارزه وجود دارد. يك وقت هم دشمن ديوانگى مى‌كند؛ آنگاه مبارزه در ميدان جنگ است. يك ملت وقتى به خود متكى شد، وقتى مؤمن شد، وقتى اين ايمان را با عمل صالح و جهاد همراه كرد، در همه‌ى ميدان‌ها پيروزى او قطعى است. درس خرمشهر براى ما اين است؛ ملت ايران اين درس را نبايد فراموش كند.

منبع : www.khmenei.ir – بيانات در ديدار خانواده‌هاى شهدا – ۱۳۸۴/۰۳/۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.