شهدای کاشمر

شهید حاج محمد طاهری


سردار شهید حاج محمد طاهری فرزند اکبر ، به تاریخ ۱۳۳۴/۰۳/۱۱ در روستای مهدی آباد از توابع شهرستان خلیل آباد ، دیده به جهان گشود .

دوران تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رسانید ، اما به دلیل این که زادگاهش فاقد مدرسه ی راهنمایی بود ، از تحصیل بازماند و به کشاورزی پرداخت .

اخلاص و تدیّن وی _ حتی در سنین نوجوانی و جوانی _ مورد تحسین همگان بود ، چنان که در اوج تلاش رژیم طاغوت به منظور دین زدایی ، زمانی که در سربازی ، از دادن افطاری به سربازان و ارتشیان خودداری می کردند ، او بدون سحری ، روزه می گرفت .

در سال ۱۳۵۵ ازدواج کرد و سه فرزند از خود به یادگار گذاشت . وی ، در تشویق مردم روستا به شرکت در تظاهرات ضدرژیم ستم شاهی ، نقش به سزا داشت .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران ، به عضویت این نهاد انقلابی درآمد . با شروع جنگ ، به جبهه عازم شد و در عملیات های مختلف ، شرکت کرد . حاج محمد که در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس ، به عنوان فرمانده گروهان و در عملیات محرم ، رمضان ، مسلم بن عقیل و والفجر ۱و۲و۳و۴و۵ مسؤولیت فرماندهی گردان را برعهده داشت ، چندین مرحله نیز مجروح شد تا این که سرانجام ، در بیست و دوم اسفند ۱۳۶۳ ، در جریان عملیات بدر _ در سمت قائم مقام تیپ امام صادق (ع) _ به فیض عظمای شهادت نایل گردید .

 

منبع : فرهنگ نامه شهدای شهرستان کاشمر صفحه ۳۸۱

از خوانندگان محترمی که اطلاعات و مستندات بیشتری در مورد این شهید عزیز دارند ، تقاضا داریم مطالبشان را برای ما ارسال نمایند .

بازدید: 2,160
نظر خود را ثبت کنید
نام و نام خانوادگی (لازم)

آدرس ایمیل (نمایش داده نمیشود) (لازم)
آدرس وبسایت :

متن و پیام شما :