شهدای کاشمر

آزادی غرور آفرین


بعد از آزادی غرورآفرین خرمشهر از لوث دشمن بعثی گزارش‌های متعددی از سوی رسانه‌های کشور منتشر شد که همگی منعکس‌کننده قدرت و حمیّت رزمندگان اسلام و خروش غیرت ایرانی در حفظ خاک وطن بوده است.

روزنامه جمهوری اسلامی آن روز به یاد ماندنی و فتح عظیم و شادی بی مثال مردم را ۳۰ سال پیش در تاریخ ۴ خرداد ۶۱ با انتشار گزارشی اینگونه روایت می‌کند: خرمشهر؛ شهری که ماه‌ها مورد تاخت و تاز نیروهای بعثی عراق قرار داشت حالا با رشادت و استواری جان بر کفان ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای مردمی از لوث وجود متجاوزین خارج شد.

خرمشهر در هنگامه ظهر دیروز «۳ خرداد ۶۱» با استقبال اولین گروه از رزم‌آوران اسلام روبه‌رو شد و در حالی که فضای شهر مملو از آتش و دود بود، خندان؛ گام‌های استوار سربازان امام زمان(عج) لمس کرد.

از سوی دیگر دشمن زبون و ذلیل، تنها چاره خود را تسلیم شدن در مقابل لشکر اسلام یافته و با برجای گذاشتن سلاح‌های مدرن خود با خواری مجبور به ترک این شهر شد.

فوج عظیم تسلیم‌شدگان از نیروهای عراقی به حدی بود که خودروهای مخصوص انتقال اسرا قادر به تخلیه آنها نشدند و رزمندگان اسلام تمامی امکانات خود از جمله وانت‌ها را به کار گرفته و حتی بعضی اسرا نیز توسط خودروهای عراقی تخلیه شدند.

 تعداد اسرای عراقی از حوصله شمارش گذشته است و گفته می‌شود آمار اسرا از مرز ۱۱ هزار تن گذشته است واین پیروزی بدست آمده  در خرمشهر قابل وصف نیست و بسیاری از غنائم به دست آمده غیر قابل شمارش است. در همین رابطه یک مقام آگاه اظهار داشت: تخمین ما از میزان غنائم به اندازه تجهیزات کامل یک لشکراست.

به هر حال سرانجام پس از ۵۷۸ روز انتظار سنگین و توانفرسا، بر ساحل خونین شط مواج کارون، سرود زیبای رهایی طنین انداز شد.

محله‌های قدیمی شهر مثل بازار سیف، راه‌آهن، دیزل‌آباد، فلکه دروازه، صفا، چهل‌متری، آباره، فعلیه، گمرک، سنتاب، چوئبده، کوی فرشید، جنت‌آباد، کوی طالقانی، پادگان دژ، کمربندی، پلیس راه،انبارهای عمومی، خیابان فردوسی از فضای دودآلود حاصل از اشغال نیروهای عراقی در حال خارج شدن هستند و بار دیگر بلمرانان عرب هم‌وطن را می‌بینیم که بر روی شط کارون از شرق به غرب آن پارو می‌زنند و باز می‌بینیم که دوبه‌ها و لنج‌ها هر روز میوه و سبزیجات برای همسایگان کوچکمان در آن سوی آب‌های گرم خلیج فارس حمل می‌کنند و آنچه به دسترنج خود حاصل کرده‌اند با آنها نصف می‌کنند.

بازار ماهی‌فروش‌ها را با همان همهمه و ازدحام مردان و زنان و نوجوانان سبزه‌روی مغرور و چابک و آزاده خرمشهری با تکیه‌کلام «وولک» خواهیم دید. آری انتظارها به سر رسید و در ساعت ۱۸:۲۵ دقیقه سوم خرداد ۶۱ پاکسازی خونین‌شهر به طور کامل توسط نیروهای رزمنده اسلام که به محض ورود افتخارآفرینان به این شهر مقدس آغاز شده بود، پایان یافت و تنها قسمت‌هایی از شهر که به وسیله مزدوران بعثی مین‌گذاری شده منطقه ممنوع اعلام شده است.

به محض اعلام خبر آزادسازی خرمشهر صدها اتومبیل در حالی که سرنشینانشان با فریاد و هلهله شادی می‌کردند، وارد شهر شده و در همین حال جاده ورودی شهر که توسط مزدوران بعثی عراق برای استفاده‌های نظامی عریض شده بود به محل سپاسگزاری مردم به درگاه خدا تبدیل شد.

منبع : خبرگزاری فارس

بازدید: 2,483
نظر خود را ثبت کنید
نام و نام خانوادگی (لازم)

آدرس ایمیل (نمایش داده نمیشود) (لازم)
آدرس وبسایت :

متن و پیام شما :